Un accident rutier a avut loc, aseară, în centrul municipiului Câmpulung Moldovenesc, între o ambulanță SAJ de la Substația Câmpulung Moldovenesc și un autoturism Volkswagen Golf.
Din primele informații furnizate de către polițiști, la volanul autoturismului se afla un tânăr de 23 de ani care a pătruns în intersecție pe culoarea verde a semaforului, însă fără a acorda prioritate de trecere ambulanței conduse de un șofer în vârstă de 30 de ani, care avea semnalele acustice și luminoase pornite și care se deplasa la un pacient. În momentul coliziunii, în ambulanță se afla doar personalul medical, fără pacient. După impact, ambulanța a fost proiectată într-un stâlp de energie electrică.
În urma coliziunii tânărul de 23 de ani a suferit un traumatism cranio-cerebral ușor (TCC), care a refuzat internarea.
Ambii șoferi au fost testați cu aparatul etilotest și s-a constatat că nu consumaseră băuturi alcoolice.
Vinovat de producerea accidentului se face șoferul autoturismului deoarece nu a acordat prioritate de trecere autospecialei de ambulanță. Șoferul de 23 de ani s-a ales cu permisul suspendat.






































