Esplanada centrală a municipiului Suceava a fost, azi, locul de desfășurare a unei noi etape din conflictul electoral AUR – PNL.
În ziua în care AUR anunțase un “mare miting” pentru demiterea șefului CJ Suceava Gheorghe Flutur, PNL Suceava a organizat, la Casa de Cultură, o ședință de partid cu aproximativ 700 de participanți din județ, după cum a precizat Flutur.
Fiecare partid și-a stabilit “tabăra” în părți diferite ale pieței centrale : PNL la Casa de Cultură, AUR în zona fântânii arteziene, acolo unde își are și sediul.
Cu câteva ore înainte de începerea mitingului, AUR a formulat un comunicat în care îi solicita lui Flutur să spună dacă pentru manifestația politică de la Casa de Cultură “a folosit din resursele administrative ale instituțiilor aflate în subordinea Consiliului Județean Suceava și dacă pentru toate pregătirile de astăzi poate dovedi banii utilizați prin facturi”.
Pentru a nu se înregistra ciocniri între militanții AUR și PNL, Jandarmeria Suceava a amânat autorizarea protestului AUR de la ora 15,00 la ora 16,00.
După ședința PNL, Flutur, însoțit de subalternii de partid Balan și Lungu, l-au așteptat pe Simion, alături de alți doi reprezentanți AUR, într-un birou de la Casa de Cultură, pentru “discuții aplicate și în beneficiul sucevenilor”.
Simion nu a căzut în capcană și nu s-a prezentat în fieful lui Flutur, preferând să rămână în mijlocul susținătorilor săi, de unde l-a criticat bine, la un microfon, pe șeful liberal.
În replică, Flutur a luat și el un microfon, a ieșit în fața Casei de Cultură și a urlat, să-l audă Simion : “Ai scos o hârtie că vrei Bucovina înapoi! Eu o vreau înainte spre lumea civilizată, nu înapoi la ruși! Oameni buni, nu vă luați după extremiști! Trăiască România normală!”
Încă un episod de circ politruc, în care liberalii și auriștii s-au “invitat” la dialog, dar nu au avut decât dorința de a urla unii la alții.




































