Un conducător auto de 64 de ani din comuna Udești, care la data de 30 ianuarie 2024 a condus autoturismul pe str. Ana Ipătescu, din municipiul Suceava, și care nu a respectat semnificația culorii roșii a semaforului electric aflat în funcțiune, neacordănd prioritate de trecere unui grup de pietoni aflați în traversarea stăzii pe trecerea de pietoni semaforizată și marcată corespunzător.
Șoferul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 1.650 lei, iar ca măsură complementară s-a dispus retinerea permisului de conducere și suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 90 de zile, conform OUG 195/2002 R.
SORIN NICA




































