Direcția Regională de Drumuri și Poduri Iași a informat că, aseară, un TIR a derapat în șanțul de pe marginea DN 2, în Grănicești.
Echipele DRDP prezente în zonă au folosit un utilaj pentru tractare și repunerea autotrenului pe carosabil.
Pe timpul nopții trecute, la nivelul SDN Suceava au intervenit în regim de permanență 36 de autoutilaje și au fost răspândite 268 tone de material antiderapant, iar pe SDN Câmpulung Moldovenesc au acționat 19 autoutilaje care au răspândit 132 tone de material antiderapant.
“Menționăm că în zona montană ninge viscolit, iar carosabilul este umed cu sectoare de zăpadă frământată (tratată cu antiderapant).
În continuare, recomandăm conducătorilor auto să evite deplasările în zonele cu viscolul și ninsori, până la ameliorarea condițiilor meteo” a precizat DRDP Iași.
DAN PASCARU



































