Polițiștii l-au reținut, ieri, pentru 24 de ore pe un șofer care a fost prins în trafic la volanul unei mașini în timp ce era în stare de ebrietate.
Pe data de 15 mai 2026, la ora 10.00, lucrătorii din cadrul Poliției orașului Milișăuți, în timp ce acționau în cadrul „Planului de razie organizat în cooperare cu P.M. Rădăuți”, au observat în trafic, circulând pe DN2K din loc. Iaslovăț spre oraș Milișăuți, un autoturism despre care exista suspiciunea că era condus de către o persoana aflată sub influența alcoolului.
S-a procedat la efectuarea semnalului regulamentar de oprire al autoturismului marca VW, model Passat, la volanul căruia a fost legitimate numitul Dorin S., de 47 ani, din loc. Iaslovăț.
La solicitarea lucrătorilor de poliție acesta a prezentat certificatul de înmatriculare ale vehiculului precum și polița RCA obligatorie, susținând că actele personale sunt la domiciliu.
În urma interogării bazelor de date s-a constatat că bărbatul deține permis de conducere valabil.
Deoarece emana halenă alcoolică și avea un comportament confuz, s-a procedat la testarea acestuia cu etilotestul și a rezultat valoarea de 0,71 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care a fost condus la Spitalul Municipal Rădăuți, unde i-au fost recoltate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. Rezultatele au arătat o alcoolemie de 1,47 %o – prima probă recoltată, respectiv 1,37%o – a doua probă recoltată.
Bărbatul s-a ales cu dosar penal pentru săvărșirea infracțiunii de “conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului”.





































