Polițiștii l-au reținut pe un bărbat care s-a urcat beat la volan și a intrat cu mașina în șanțul de pe șoseaua de centură a municipiului Rădăuți.
Pe data de 13 mai 2026, în jurul orei ora 01:30, echipajul de poliție din cadrul Poliției Orașului Milișăuți a observat un autoturism marca BMW în șanțul din partea stângă a părții carosabile de pe centura ocolitoare a municipiului Rădăuți.
În momentul în care echipajul de poliție a ajuns la fața locului, cei trei ocupanți ai autoturismului au fugit către un teren arabil, fiind imobilizați la scurtă distanță față de autoturism și conduși la sediul Poliției municipiului Rădăuți.
În urma legitimării, s-a stabilit faptul că cei trei se numesc Ronaldo S., de 25 ani, din comuna Dornești, Fernando C., din satul/comuna Dornești și Emanuel D., din satul/comuna Dornești, în vârstă de 22 ani.
Potrivit cercetărilor efectuate, Ronaldo S., la ora 01:04, a parcat autoturismul marca BMW în stația peco, a alimentat, după care s-a urcat la volanul autoturismului și a condus spre DN CRD, respectiv strada Bogdan Vodă, DNCRD spre DN17A.
Ulterior, în jurul orelor 01:10, în timp ce conducea dinspre DN CRD spre DN 17A Rădăuți-Dornești, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și s-a răsturnat în partea dreaptă a părții carosabile.
Deoarece bărbatul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest ocazie cu care s-a constatat că rezultatul testului a indicat o valoare de 0,56mg/l alcool pur în aerul expirat, după care a fost condus la Spitalul Municipal Rădăuți în vederea recoltării de probe biologice.
Ronaldo S. a fost testat cu aparatul DRUGTEST, rezultatul fiind negativ.
S-a întocmit dosar de cercetare penală pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”.
Ieri, 18 mai 2026, în urma probatoriului administrat s-a dispus reținerea acestuia pentru 24 ore, fiind încarcerat în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă (CRAP) din cadrul I.P.J. Suceava.





































