Arhiepiscopul Calinic al Sucevei și Rădăuților răspunde, on-line, unei reclamații la adresa unui preot.
Un localnic este nemulțumit că „preotul a instaurat un regim de condiționalitate arbitrară în ceea ce privește Taina Pocăinței, recurge la coerciție spirituală, stipulând că refuzul administrării sacramentului spovedaniei în forul său privat va atrage după sine proscrierea de la ritualurile funerare.
Oare această abordare este consonantă cu canoanele Bisericii Ortodoxe?
Nu reprezintă aceasta o formă flagrantă de discrepanță etică și discriminare confesională?
În plus, există o disfuncționalitate evidentă în respectarea programului liturgic și a oficiilor de prohodire, ceea ce denotă o neglijență sistemică”.
Calinic îi oferă petentului explicațiile oferite chiar de către preotul reclamat, din care spicuim: “Preotul nu este proprietarul Tainelor, ci slujitorul lor, iar îndrumarea duhovnicească nu poate fi desprinsă nici de responsabilitatea pastorală, nici de adevărul Evangheliei.
În ceea ce privește presupusul „absenteism” sau „disfuncționalitatea liturgică”, menționez că programul liturgic al parohiei a fost întotdeauna stabilit clar, anunțat din timp și afișat vizibil la avizierul parohiei.
Toate slujbele din cursul anului bisericesc au fost săvârșite la zilele și orele stabilite anterior, iar atunci când, asemenea oricărui om, am fost confruntat cu probleme de sănătate sau cu obligații de formare și pregătire academică, orice absență s-a făcut exclusiv cu binecuvântarea superiorilor ierarhici, fără ca viața liturgică a parohiei să fie afectată în vreun fel.
Ca preot, nu mă consider fără greșeală, încerc însă, cu ajutorul lui Dumnezeu, să-mi împlinesc slujirea cu responsabilitate, cu pace și cu dragoste față de oameni”.
TEODOR PUȘCAȘU





































