Sâmbătă, 16 martie 2024, în jurul orei 18:30, o femeie în vârstă de 35 de ani din comuna Grănicești, în timp ce conducea autoturismul pe strada Microcentralei din localitate, în intersecția cu DN2H, a oprit autoturismul pentru a acorda prioritate de trecere autoturismelor care circulau pe DN2H, iar în momentul plecării de pe loc, nu a observat că din partea dreapta, o persoană de sex feminin se deplasa în calitate de biciclist, pe sensul opus de deplasare.
Aceasta a acroșat-o pe biciclista în vârstă de 51 de ani din orașul Milișăuți, care a suferit leziuni ușoare.
Conducătoarea autoturismului a plecat la locuința de domiciliu de pe raza com. Grănicești, însă ulterior, în jurul orei 22:00, biciclista de 51 ani s-a prezentat la Spitalul Municipal Rădăuți unde a fost diagnosticată cu leziuni ușoare.
Conducătoarea auto de 35 ani a fost testată cu aparatul etilometru, rezultatul fiind negativ, ulterior aceasta fiind condusă la Spitalul Municipal Rădăuți, unde i-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
S-a întocmit dosar penal pentru săvârșirea infrațiunilor de ”vătămare corporală din culpă” și ”părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ștergerea urmelor acestuia”.




































