Miercuri, 13 mai 2026, la ora 11, Poliția Siret a fost sesizată că Viorel T., din Siret, a fost transportat la Spitalul Rădăuți întrucât, în timp ce se afla la locul de muncă, a căzut o lamă de la un motostivuitor și l-a lovit la piciorul stâng, fiind diagnosticat cu fractură de gambă.
Cercetările polițiștilor au arătat că Viorel T., angajat pe funcția de stivuitorist la o societate comercială, își desfășura activitatea într-o hală și, în timp ce a vrut să distanțeze lamele motostivuitorului pentru a ridica o structură metalică de pe sol, nu a asigurat în mod corespunzător sistemul de fixare a lamei, astfel încât aceasta s-a desprins și a căzut peste piciorul stâng, cauzându-i leziuni.
Managerul Bogdan M., care se afla în proximitatea locului producerii accidentului, i-a acordat primul ajutor, după care a apelat 112 și a solicitat o ambulanță.
Cadrele medicale sosite la fața locului l-au transportat pe Viorel T. la Spitalul de Boli Cronice Siret, după care la Spitalul Rădăuți pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate.
Urmează a fi informat Inspectoratul Teritorial de Muncă Suceava cu privire la producerea acestui accident de muncă.
S-a întocmit dosar penal cu privire la săvârșirea infracțiunilor de vătămare din culpă, neluarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă și nerespectarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă.
SORIN NICA





































