Astăzi, 3 martie 2025, la ora 01.30, un tânăr în vârstă de 20 ani, din comuna Dărmănești, conducea autoturismul pe DN 2K, din direcția Localității Iaslovăț către orașul Milișăuți.
La un moment dat, acesta din cauza neadaptării vitezei la condițiile de drum, a pierdut controlul asupra direcției de mers răsturnându-se pe cupolă, după care mașină a luat foc.
La fața locului au intervenit militarii Detașamentului de pompieri Rădăuți au intervenit cu o autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD.
La sosirea echipajelor, autoturismul era răsturnat pe cupolă și ardea generalizat. Mașina a ars în totalitate, iar cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost de natură electrică.
Conducătorul auto a reușit să iasă din autoturism continuându-și deplasarea pe jos, unde a fost identificat de un echipaj de poliție.
Tânărul a fost transportat cu ambulanța la Spitalul Municipal Rădăuți.
Acesta a fost testat cu aparatul etilometru, rezultatul fiind negativ iar în urma testării cu aparatul Drager DrugTest a indicat prezența în organism a unei substanțe psihoactive (canabis), motiv pentru care la spital i-au fost recoltate mostre biologice de sânge și urină în vederea stabilirii în organism a substanțelor psihoactive.
În urma verificărilor efectuate în baza națională a Poliției Române, s-a constatat faptul că tânărul nu figurează în baza de date, ca fiind posesor de permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
În cauză se efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunilor de „vătămare corporală din culpă” , „conducerea unui vehicul fără permis de conducere” și „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”.

IOAN POPESCU




































