Scriitorul și dramaturgul Matei Vișniec a fost decorat cu Ordinul Onoarei de către președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în semn de apreciere pentru contribuția sa culturală și pentru promovarea libertății spiritului prin operă și teatru.
Șefa statului moldovean a făcut anunțul, subliniind faptul că autorul a explorat, prin creațiile sale, „traumele dictaturii, absurditatea războiului și sensibilitatea umană”.
„M-am bucurat să îi confer scriitorului și dramaturgului Matei Vișniec Ordinul Onoarei, în semn de recunoștință pentru opera sa excepțională și pentru felul în care a apărat, prin cultură, libertatea spiritului. O voce în slujba adevărului, Matei Vișniec a explorat, cu forță artistică, traumele dictaturii, absurditatea războiului și sensibilitatea umană.
De trei decenii, Matei Vișniec este acasă și în Republica Moldova. Prin spectacolele sale de la Chișinău, prin întâlnirile cu publicul și prin atelierele dedicate tinerilor, a contribuit la formarea unor generații care înțeleg importanța reflecției critice și puterea teatrului de a apropia oameni și destine. În acest an, este invitat special al Festivalului Internațional al Artelor Scenice BITEI 2026, o prestigioasă platformă culturală dedicată teatrului contemporan și creațiilor care provoacă, inspiră și deschid noi perspective asupra lumii în care trăim.
Maestre, vă mulțumim!”, a transmis președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.





































