Pe 21 mai, polițiștii au continuat cercetările cu privire la o sesizare din 8 mai prin intermediul căreia Postul de Poliție Ostra a fost informat prin plângere de Garda Forestieră Suceava că pe strada Băișescu, comuna Ostra, au fost distruse două camere de supraveghere LPR montate recent, fixate pe un stâlp de electricitate, ce aparțin Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, reușind identificarea autorilor și reținerea unuia dintre ei, respectiv Ionel F., pentru 24 ore.
În urma administrării probatoriului, Poliția Frasin a efectuat în continuare urmărirea penală față de Romeo T. și Ionel F., din Ostra, confirmată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Gura Humorului, pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere și furt.
S-a reținut în sarcina suspecților faptul că, pe fondul nemulțumirilor personale legate de amplasarea unui sistem de supraveghere video în zonă, s-au deplasat împreună în zona stâlpului electric pe care era montat un sistem de supraveghere video, format din 3 camere (2 camere tip LPR și una tip Dome) în curs de configurare și 2 cutii cu echipamente, unde, pe rând, s-au urcat pe stâlp și au distrus, prin smulgere, cele 2 camere de supraveghere LPR, pe care le-au abandonat pe sol, în imediata apropiere a stâlpului.
Ulterior, Romeo T. a sustras camerele și le-a depozitat la un adăpost de animale, provocând un prejudiciu de aproximativ 25.000 lei.
Pe 9 mai, Romeo T. a predat cele două camere de supraveghere sustrase, după care a plecat la muncă în Italia, având un contract de angajare anterior comiterii faptelor.
Poliția Frasin a dispus reținerea pe o perioadă de 24 de ore a lui Ionel F., pentru comiterea infracțiunii de distrugere, urmând a fi depus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J. Suceava.
SORIN NICA





































