Iulian Andrei, directorul clubului de handbal CSU Suceava, a fost prezent, ca spectator, la semifinalele și finalele Campionatului European de Handbal care s-au desfășurat în Herning (Danemarca).
Danemarca a cucerit trofeul după o finală câștigată cu 34-27 în fața Germaniei, iar pe locul 3 s-a clasat Croația, care a învins Islanda în finala mică, cu 34-33.
Iulian Andrei a opinat, după finală, că „am sorbit fiecare moment și m-am bucurat atât de handbalul de clasă practicat pe teren, cât și de momentele superbe pregătite de organizatori pentru fanii prezenți în această arenă grandioasă.
Este o experiență care îți oferă o perspectivă clară asupra locului în care se află handbalul mondial în acest moment.
Să vezi Danemarca realizând această triplă istorică chiar la ea acasă este un privilegiu pentru orice om de sport.
Dincolo de spectacolul sportiv, am urmărit cu atenție managementul evenimentului și modul în care danezii reușesc să transforme fiecare meci într-o sărbătoare totală”, dar nu a mai spus dacă o parte din aceste activități pot fi implementate și la Suceava, în viitoarea sală polivalentă cu o capacitate de 5.000 de locuri.
RADU OSTAFIE




































