Arhiepiscopul Calinic al Sucevei și Rădăuților este solicitat, on-line, să ofere lămuriri în legătură cu „neascultarea” de care dau dovadă unele persoane publice în privința preceptelor religioase.
„De ce nu se ia o decizie fermă împotriva domnilor Vasile Bănescu, Adrian Papahagi și Teodor Baconschi?
Văd că aceștia atacă în mod constant Biserica Ortodoxă din interior.
Dacă sunt filo-papiști, să se ducă la ei și să ne lase în pace!
O atacă în legătură cu data Sfintelor Paști, cu Crezul și cu altele, ce se așteaptă la nivelul Sfântului Sinod?
Ca acești oameni să-și impună ideile, iar noi să schimbăm Sfânta Ortodoxie după placul unor pseudo-intelectuali filo-papiști?
De ce nu sunt excomunicați acești oameni, de ce sunt tolerați atât de mult, au vreo influență în Biserică, de nu-i pune nimeni la punct?
Au ajuns să facă toți inovaționiștii ce vor în Biserică, iar la nivel sinodal nu se ia nicio măsură mai drastică”.
Răspunsul sibilinic al lui Calinic conține un mare adevăr: “Nimeni nu poate îngrădi libertatea de exprimare a omului, nici chiar Dumnezeu”.
TEODOR PUȘCAȘU





































