Doi polițiști au fost bătuți crunt, ieri seară, în centrul municipiului Botoșani, în imediata apropiere a sediilor Primăriei și Consiliului Județean Botoșani.
Astăzi, polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele a patru bărbați cu vârstele cuprinse între 34 și 46 de ani.
Ei sunt bănuiți de comiterea infracțiunilor de „lovire sau alte violențe” și „tulburarea ordinii și liniștii publice”.
Potrivit cercet[rilor efectuate, în noaptea de 30 spre 31 ianuarie a.c., în timp ce se aflau pe strada Cuza Vodă, din municipiul Botoșani, pe fondul unui conflict spontan, au lovit cu pumnii și picioarele două persoane de 26 și 39 de ani, provocându-le leziuni fizice care au necesitat îngrijiri medicale.
”Cele patru persoane bănuite de comiterea faptelor, prin comportamentul lor au tulburat ordinea și liniștea publică și au provocat indignarea cetățenilor. În urma activităților specifice desfășurate de polițiștii de investigații criminale, trei dintre bărbați au fost depistați în municipiul Botoșani, iar unul a fost prins pe aeroportul Suceava, in timp ce încerca să părăsească țara”, au transmis reprezentanții IPJ Botoșani.
Toți cei patru bărbați au fost introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă (CRAP) al I.P.J Botoșani.





































