Azi, aproximativ 150 de şoferi ucraineni şi turci ale căror TIR -uri au fost blocate la intrarea în oraşul Siret, din cauza protestelor fermierilor, au organizat, la rândul lor, o acţiune de protest în centrul localităţii, a declarat pentru Agerpres șeful Inspectoratului de Jandarmi Suceava, Ionel Postelnicu.
Potrivit acestuia, şoferii străini sunt nemulţumiţi că perioada lungă de aşteptare i-a determinat să rămână fără motorină, alimente sau apă: „Sunt în centrul oraşului Siret, alături de forţele noastre.
Sunt cuminţi, vor să îşi spună păsul, că nu mai au motorină, nu mai au apă, nu mai au mâncare”.
Coloana de TIR -uri de pe sensul de ieşire din România, pe DN 2, măsoară aproximativ 10 kilometri, de la intrarea în oraşul Siret până în apropiere de Bălcăuţi.
Zeci de tractoare şi utilaje agricole continuă să ocupe trei din cele patru benzi de circulaţie de pe DN 2, pe porţiunea cuprinsă între oraşul Siret şi punctul de trecere a frontierei, astfel încât accesul camioanelor către şi dinspre Ucraina este blocat.
O singură bandă de circulaţie este deschisă maşinilor mici, traficul rutier pe aceasta desfăşurându-se alternativ.




































